Uzależnienie od alkoholu – cztery fazy nałogu

uzaleznienieodalkoholu czteryfazynalogu

W alkoholizm nie wpadamy nagle, z dnia na dzień. Nałóg może rozwijać się latami. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twojego najbliższego otoczenia może być uzależniony albo obawiasz się, że to właśnie Ciebie dotyczy ten problem, poznaj cztery fazy alkoholizmu, które opracował amerykański psycholog i biostatystyk Elvin Morton Jellinek. Bez względu na to, w którym stadium znajdujesz się Ty lub bliska Ci osoba, pamiętaj, że rozwój uzależnienia można zatrzymać na każdym etapie. Im wcześniej podjęte zostaną odpowiednie działania, tym lepiej.

Faza pierwsza – picie towarzyskie

Pierwszego stadium alkoholizmu najczęściej w ogóle nie zauważamy, bo jest łudząco podobne do zwyczajnego, okazyjnego picia w celach towarzyskich. Z powodu nałogu nie cierpią obowiązki rodzinne ani zawodowe. Uzależniony nie wpada w ciągi ani nie daje wyraźnych oznak, że dzieje się coś złego. Chodzi tu głównie o efekt, jaki substancje alkoholowe zaczynają wywierać na psychikę danej osoby. Możesz zauważyć, że po wypiciu kilku kieliszków wina czujesz się lepiej, wzrasta Twoja samoocena, odstresowujesz się. Z czasem zaczynasz zatem zwiększać częstotliwość picia, z coraz większą chęcią organizujesz też zakrapiane imprezy.

Faza druga – ostrzegawcza

Kolejne stadium alkoholizmu daje już dużo bardziej wyraźne symptomy, choć otoczenie uzależnionego często ich nie dostrzega, a sam zainteresowany na ogół neguje istnienie problemu. Faza ostrzegawcza objawia się między innymi robieniem tajemnicy ze spożywania alkoholu. Często pijesz w samotności, w ukryciu przed bliskimi osobami. Jednocześnie aktywnie poszukujesz okazji do picia ze znajomymi, a po takich spotkaniach niejednokrotnie zdarza Ci się nie pamiętać ich przebiegu. Zaczynasz odczuwać też wstyd i masz wyrzuty sumienia w związku z alkoholem.

Faza trzecia – krytyczna

Trzecia faza alkoholizmu pozbawia już złudzeń zarówno osobę uzależnioną, jak i jej otoczenie. Obecność nałogu w Waszym życiu staje się faktem. Z powodu alkoholu przestajesz należycie wypełniać swoje obowiązki zawodowe, w skrajnych sytuacjach w ogóle nie pojawiasz się w pracy. W wyniku alkoholizmu cierpi również Twoja rodzina – spędzasz coraz mniej czasu z dziećmi, alkohol regularnie wywołuje konflikty pomiędzy Tobą a Twoim partnerem lub partnerką. W stadium krytycznym nie jesteś już w stanie pomóc sobie samodzielnie. Jeśli chcesz uratować siebie i swoich bliskich, wybierz ośrodek odwykowy, który pomoże Ci w powrocie do trzeźwości.

Faza czwarta – chroniczna

Ostatnia faza to zaawansowany alkoholizm, który bierze górę nad wszystkimi sferami życia. Nałóg odbija się nie tylko na psychice osoby uzależnionej – daje również objawy fizyczne, takie jak drżenie rąk czy marskość wątroby. Alkoholik w fazie czwartej jest upojony przez większość czasu, nie jest w stanie odstawić używki na dłużej niż kilka godzin. Wyjście z nałogu na tym etapie jest trudne, ale nie niemożliwe! Nawet w tak zaawansowanym stadium można zmienić swoje życie. Pierwszy krok to detoksykacja, po której następuje kilkutygodniowa terapia pod opieką specjalistów.